Samsung Galaxy S8
- LVKZ86561
- Expired
Samsung Galaxy S8
Seller Listing Description
The device is Sprint Unlocked. Fully tested and fully functional. The device has scratches on the screen/ backdoor/ housing, cosmetic condition 7/10. The device has very light shadow which is only visible on the white background but it does not hinder the functionality of the phone.
It comes in a white generic box with a charging cable and adapter.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
The device is Sprint Unlocked. Fully tested and fully functional. The device has scratches on the screen/ backdoor/ housing, cosmetic condition 7/10. The device has very light shadow, which is only visible on the white background but it does not hinder the functionality of the phone.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 13, 2021
- Date Updated: Dec. 19, 2021
- Date Closed: Dec. 19, 2021
Want to sell your Samsung Galaxy S8?
Sell Similar on Swappa
Galaxy S8 Specs
| Capacity | 3000 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, PMA | |
| Resolution | 1440x2960 |
| Screen Size | 147 mm 5.8 inches |
| Pixels Per Inch | 568 ppi |
| Width | 68 mm 2.7 inches |
| Height | 149 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 155 g 5.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...