Apple iPhone SE 1st Gen 2016
$37
- LZLV19939
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone SE 1st Gen 2016
Mint
82%
Battery Health
32GB
Silver
Verizon
A1662
Work phone that was never used. Maybe someone else can use it.
Just like the header had a secondary work phone that I never used and it’s just sitting around. BIY IN 24 hrs it’s yours for $50!!
Battery Health
- 82% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Kingston, PA
3.0 of 5.0 stars,
1 rating
Free Shipping
- Seller ships from Kingston, PA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Nov. 3, 2025
- Date Updated: Nov. 19, 2025
- Date Expires: Dec. 7, 2025
- Date Closed: Nov. 19, 2025
Want to sell your Apple iPhone SE 1st Gen 2016?
Sell Similar on Swappa
iPhone SE 1st Gen 2016 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 1624 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
Screen and Display
| Resolution | 640x1136 |
| Screen Size | 101 mm 4.0 inches |
| Pixels Per Inch | 326 ppi |
Size and Weight
| Width | 59 mm 2.3 inches |
| Height | 124 mm 4.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 113 g 4.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...