Apple iPhone SE 1st Gen 2016
- LZLB00122
- Approved
- Sold
Apple iPhone SE 1st Gen 2016
iPhone SE 2016 in excellent condition, 128 GB storage, brand new battery at 100% battery health!!
Comes with original box in perfect condition, original Apple 3.55mm wired EarPods, Lightning to USB-A cable, original Apple USB-A charging brick, original Apple documentation, etc. Everything is extremely clean and fresh! Phone is in excellent condition and only has slight micro scratches on the screen. User experience is not affected whatsoever. Brand new battery at 100% battery health! Zero defects on body and frame of this Space Grey iPhone classic!
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Verizon
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Slight micro-scratches on screen. Does not degrade the user experience whatsoever.
Free Shipping
- Seller ships from Deerfield, IL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 15, 2025
- Date Updated: Oct. 17, 2025
- Date Expires: Oct. 25, 2025
- Date Closed: Oct. 17, 2025
Want to sell your Apple iPhone SE 1st Gen 2016?
Sell Similar on Swappa
iPhone SE 1st Gen 2016 Specs
| Capacity | 1624 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 640x1136 |
| Screen Size | 101 mm 4.0 inches |
| Pixels Per Inch | 326 ppi |
| Width | 59 mm 2.3 inches |
| Height | 124 mm 4.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 113 g 4.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...