Apple iPhone SE 1st Gen 2016
- LZKL62097
- Approved
- Canceled
Apple iPhone SE 1st Gen 2016
Apple iPhone SE 1st Generation 32GB Unlocked MP8K2LL/A A1662
For sale is a like new Apple iPhone SE 1st generation. It is unlocked with 32GB of storage.
Condition: like new. Screen protectors front and back immediately installed after opening the box. Always in a case. Never really used to be honest. It was bought solely as a back up phone but ended up being in the drawer the whole time.
Battery Health 98%
iOS 11.4.1
Will come with original box but no accessories. Belkin case and the screen protectors installed. Please excuse the scratches on the case, they are not on the back of the phone.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Verizon
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 98% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Montclair, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Sept. 29, 2025
- Date Updated: Sept. 30, 2025
- Date Expires: Oct. 9, 2025
- Date Closed: Sept. 30, 2025
Want to sell your Apple iPhone SE 1st Gen 2016?
Sell Similar on Swappa
iPhone SE 1st Gen 2016 Specs
| Capacity | 1624 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 640x1136 |
| Screen Size | 101 mm 4.0 inches |
| Pixels Per Inch | 326 ppi |
| Width | 59 mm 2.3 inches |
| Height | 124 mm 4.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 113 g 4.0 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...