Apple iPhone SE 1st Gen 2016
- LZKG63769
- Approved
- Sold
Apple iPhone SE 1st Gen 2016
EXCELLENT Condition GRAY iPhone SE 1st GEN 64GB Cell Phone UNLOCKED
⭐5 STAR SELLER⭐
Fully functional iPhone SE 1 64GB Cell Phone
Phone is UNLOCKED for ALL NETWORKS
🔋 Battery Shows 88% Capacity🔋
IMEI READY FOR ACTIVATION!
Shipped out fast next day to USA addresses ONLY!
OPTIONAL Express Mail shipping (1-2 DAYS)
PayPal payment with a verified address
Cancellations or address changes with PayPal refund incur 3.5seller fee.
Returns accepted within 30 days.
Shipping fee not refundable on non-defective returns
Thank you
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Verizon
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 87% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
EXCELLENT CONDITION WITH MINOR WEAR
🔋 Battery Shows 88% Capacity🔋
Free Shipping
- Seller ships from Maspeth, NY
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Sept. 24, 2025
- Date Updated: Oct. 14, 2025
- Date Expires: Oct. 28, 2025
- Date Closed: Oct. 14, 2025
Want to sell your Apple iPhone SE 1st Gen 2016?
Sell Similar on Swappa
iPhone SE 1st Gen 2016 Specs
| Capacity | 1624 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 640x1136 |
| Screen Size | 101 mm 4.0 inches |
| Pixels Per Inch | 326 ppi |
| Width | 59 mm 2.3 inches |
| Height | 124 mm 4.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 113 g 4.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...