Apple iPhone 8 Plus
$335
Not Buyable
- LUKC31876
- Sold
Apple iPhone 8 Plus
Fair condition
--%
Battery Health
256GB
Gray
Unlocked
A1864
Seller Listing Description
Selling an Apple iPhone 8 Plus 256GB (Gray). The device is Unlocked to any carrier.
The device is in fair condition,noticeable wear and tear as seen in pictures. The battery health is 86%.
Listing includes device ONLY. Box and Accessories are NOT included.
Please feel free to contact me with any further questions.
Thanks!
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Tiny scratches on back of the device
Ships from
Virginia Beach, VA
5.0 of 5.0 stars, 716 ratings
Trusted
Seller designated trusted by Swappa staff
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Sept. 19, 2020
- Date Updated: Oct. 3, 2020
- Date Closed: Oct. 3, 2020
Want to sell your Apple iPhone 8 Plus?
Sell Similar on Swappa
iPhone 8 Plus Specs
Battery and Charging
| Capacity | 2675 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
Screen and Display
| Resolution | 1080x1920 |
| Screen Size | 139 mm 5.5 inches |
| Pixels Per Inch | 401 ppi |
Size and Weight
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 158 mm 6.2 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 202 g 7.1 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...