Samsung Galaxy S8
$270
Not Buyable
- LUAD55372
- Sold
Samsung Galaxy S8
Mint condition
--%
Battery Health
64GB
4GB
Blue
Verizon
SM-G950U
Seller Listing Description
Samsung S8 blue color that was connected on Verizon. (Verizon phones are unlocked). Phone is mint, was always kept in a case. Screen doesn't have any scratches or cracks, looks like a brand new phone. Comes with original box, wall charger, and USB adapter to transfer data.
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Dix Hills NY
5.0 of 5.0 stars, 4 ratings
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 4, 2020
- Date Updated: Jan. 6, 2020
- Date Closed: Jan. 6, 2020
Want to sell your Samsung Galaxy S8?
Sell Similar on Swappa
Galaxy S8 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3000 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, PMA | |
Screen and Display
| Resolution | 1440x2960 |
| Screen Size | 147 mm 5.8 inches |
| Pixels Per Inch | 568 ppi |
Size and Weight
| Width | 68 mm 2.7 inches |
| Height | 149 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 155 g 5.5 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...