Apple iPhone SE 1st Gen 2016
- LRVO25663
- Sold
Apple iPhone SE 1st Gen 2016
Seller Listing Description
iPhone SE. Mint condition. Rose gold color. 16GB of storage. Unlocked for use on all carriers. 90% battery health!
This device has been thoroughly tested via PhoneCheck based on a 60 point inspection. PhoneCheck report included.
SHIPPING:
All orders will ship within 1 business day. We typically ship via USPS First Class. Express shipping is available.
30 DAY WARRANTY:
Our warranty lasts 30 days. If 30 days have gone by since your purchase, unfortunately we cannot offer you a refund or exchange. For any returns due to buyer remorse, the buyer will be responsible for the cost of return shipping. For any returns due to product functionality issues or product not as described, we will cover the return shipping cost. Exchanges are available depending on inventory levels. If you have received a product that is not in the condition or functionality as described, please send us a message within 30 days.
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: July 14, 2019
- Date Updated: Sept. 3, 2019
- Date Closed: Aug. 14, 2019
Want to sell your Apple iPhone SE 1st Gen 2016?
Sell Similar on Swappa
iPhone SE 1st Gen 2016 Specs
| Capacity | 1624 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 640x1136 |
| Screen Size | 101 mm 4.0 inches |
| Pixels Per Inch | 326 ppi |
| Width | 59 mm 2.3 inches |
| Height | 124 mm 4.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 113 g 4.0 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...