Google Pixel 8
- LAEZ78908
- Approved
- Low Price
- Sold
Google Pixel 8
Pixel 8 – Carrier-Unlocked; Excellent Condition Refurb
NOTE: Phone is confirmed carrier-unlocked (Sub-6 5G compatible with all major carriers) and bootloader is confirmed to be unlockable (OEM unlock available).
As a long-time Samsung power-user, I recently bought this phone to try out the Pixel experience. Although I decided I'm not ready to move on from Samsung's One UI OS, I was more impressed than expected with the phone's build and performance.
In addition to being a first time Pixel user, I also had never purchased a refurbished phone before, and fully expected the phone to show more signs of use than it did. Aside from the minor blemishes shown in the photos, this phone could be listed as pristine.
T-Mobile
- Carrier compatible with T-Mobile
-
Compatible carriers:
- • T-Mobile
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Refurbished phone purchased at Best Buy. Minor scuffing on rear glass (under Google logo and at bottom edge; see photos). Screen, frame, and corners are pristine (screen has tempered glass protector installed by me). Display is free of burn-in or dead pixels. Battery life and stand-by time are excellent.
Free Shipping
- Seller ships from Tucson, AZ
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
- Seller accepts PayPal for payment
- Swappa is required to calculate, collect, and remit sales tax on behalf of sellers in specific states.
Listing Metadata
- Date Created: May 10, 2026
- Date Updated: May 11, 2026
- Date Expires: May 20, 2026
- Date Closed: May 11, 2026
Want to sell your Google Pixel 8?
Sell Similar on Swappa
Pixel 8 Specs
| Capacity | 4575 mAh |
| USB | USB-C |
| Typical 4575 mAh (minimum 4485 mAh); up to 24+ hour battery life; up to 72 hours with Extreme Battery Saver | |
| Fast charging (up to 50% in about 30 minutes) with USB-PD 3.0 (PPS) charger | |
| Fast wireless charging (Qi-certified); Battery Share | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 1080x2400 |
| Screen Size | 157 mm 6.2 inches |
| Pixels Per Inch | 428 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.2-inch (157 mm) Actua OLED display, 60–120 Hz, 1080x2400, 428 PPI | |
| Size | 150.5 x 70.8 x 8.9 mm |
| Width | 71 mm 2.8 inches |
| Height | 151 mm 5.9 inches |
| Depth | 9 mm 0.4 inches |
| Weight | 187 g 6.6 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...