Google Pixel 8
- LABM42847
- Approved
- Low Price
- Sold
Google Pixel 8
Seller Listing Description
This Google Pixel 8 phone is locked to T-Mobile. That's the way I received it and it can't be unlocked, as I'm not the original owner. Aside from the chips in the finish above the power button the phone is in excellent condition, has good battery life, no scratches on the screen or camera lens. I'm no longer using T-Mobile so I got a new phone.
T-Mobile
- Carrier compatible with T-Mobile
-
Compatible carriers:
- • T-Mobile
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
There are a couple chips in the finish above the power button on the right side.
Free Shipping
- Seller ships from Watertown, MA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Feb. 8, 2026
- Date Updated: Feb. 21, 2026
- Date Expires: March 19, 2026
- Date Closed: Feb. 21, 2026
Want to sell your Google Pixel 8?
Sell Similar on Swappa
Pixel 8 Specs
| Capacity | 4575 mAh |
| USB | USB-C |
| Typical 4575 mAh (minimum 4485 mAh); up to 24+ hour battery life; up to 72 hours with Extreme Battery Saver | |
| Fast charging (up to 50% in about 30 minutes) with USB-PD 3.0 (PPS) charger | |
| Fast wireless charging (Qi-certified); Battery Share | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 1080x2400 |
| Screen Size | 157 mm 6.2 inches |
| Pixels Per Inch | 428 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.2-inch (157 mm) Actua OLED display, 60–120 Hz, 1080x2400, 428 PPI | |
| Size | 150.5 x 70.8 x 8.9 mm |
| Width | 71 mm 2.8 inches |
| Height | 151 mm 5.9 inches |
| Depth | 9 mm 0.4 inches |
| Weight | 187 g 6.6 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...