Google Pixel 8
- LAAD82734
- Approved
- Low Price
- Sold
Google Pixel 8
Google Pixel 8
Up for sale is my Google Pixel 8 phone. I bought this new about a year and a half ago. It has been in a case and has had a screen protector on it all it's life. Phone is in good condition, minus slight scuffing on the rear of the phone, and spots of wear in the anodizing around the charging port and on the camera bar. Included with the phone is a new Zagg Screen protector, a screen protectors I got off of Amazon, and a blue magnetic case.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Slight scuffing on the rear of the phone, mostly above the camera bar. Very fine, small scratches to anodizing on camera bar. Wear to anodizing around charging port
Free Shipping
- Seller ships from Klamath Falls, OR
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 3, 2026
- Date Updated: Jan. 25, 2026
- Date Expires: Feb. 11, 2026
- Date Closed: Jan. 25, 2026
Want to sell your Google Pixel 8?
Sell Similar on Swappa
Pixel 8 Specs
| Capacity | 4575 mAh |
| USB | USB-C |
| Typical 4575 mAh (minimum 4485 mAh); up to 24+ hour battery life; up to 72 hours with Extreme Battery Saver | |
| Fast charging (up to 50% in about 30 minutes) with USB-PD 3.0 (PPS) charger | |
| Fast wireless charging (Qi-certified); Battery Share | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 1080x2400 |
| Screen Size | 157 mm 6.2 inches |
| Pixels Per Inch | 428 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.2-inch (157 mm) Actua OLED display, 60–120 Hz, 1080x2400, 428 PPI | |
| Size | 150.5 x 70.8 x 8.9 mm |
| Width | 71 mm 2.8 inches |
| Height | 151 mm 5.9 inches |
| Depth | 9 mm 0.4 inches |
| Weight | 187 g 6.6 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...