Apple iPhone 17 Pro
- LZNZ87076
- Approved
- Sold
Apple iPhone 17 Pro
iPhone 17 pro excellent condition with box and 4 cases
This is an excellent condition unlocked iPhone 17 pro with 100% battery health and warranty till Sep 2026. There is a tiny dent on the top left of the earpiece, otherwise the rest of the phone body is flawless and screen perfect having used screen protector from day 1 (Screen protector taken off for sale). Phone is fully restored and signed off from any previous find-my sign-ins, ready for a new user.
Original box and cable included. Also an Aulumu case is included along with 3 other minimalist cases as you see in pictures.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Tiny dent on top left of the earpiece (see pics), otherwise MINT condition on body and screen. Screen protector and case used since day 1.
Free Shipping
- Seller ships from Los Angeles, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 30, 2025
- Date Updated: Dec. 31, 2025
- Date Expires: Jan. 9, 2026
- Date Closed: Dec. 31, 2025
Want to sell your Apple iPhone 17 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 17 Pro Specs
| Longevity | 33 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 33 hours | |
| Fast-charge: up to 50% in 20 minutes with 40W adapter or higher (USB-C cable) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2622x1206 |
| Screen Size | 159 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.3-inch Super Retina XDR OLED; 2622x1206; 460 ppi; ProMotion up to 120Hz | |
| Size | 150.0 x 71.9 x 8.75 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 9 mm 0.3 inches |
| Weight | 206 g 7.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...