Apple iPhone 16 Pro Max
- LZNY95156
- Approved
- Low Price
- Expired
Apple iPhone 16 Pro Max
Like new, barely used iPhone
Like new condition. The phone was always kept in a case with a screen protector, so the front and back glass are in perfect condition with no scratches or marks. There are only very tiny, nearly imperceptible signs of use on the metal sides that are hard to see and only noticeable upon close inspection. The phone was primarily kept at home while I traveled abroad for work, so it saw very minimal day-to-day use. Fully functional and well cared for.
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Only indicator that it is not brand new is slight scuffing on metal frame if you look up close. Battery only 86 cycles. Lots of travel without phone and always protected and never dropped.
Free Shipping
- Seller ships from Houston, TX
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 28, 2025
- Date Updated: Jan. 8, 2026
- Date Expires: Jan. 7, 2026
- Date Closed: Jan. 8, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Pro Max Specs
| Capacity | 4685 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1320x2868 |
| Screen Size | 174 mm 6.9 inches |
| Pixels Per Inch | 458 ppi |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 227 g 8.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...