Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018
- LZNY26996
- Approved
- Low Price
- Canceled
Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018
Apple iPad Pro (3rd Generation)
For sale is my Apple iPad Pro (3rd Generation). It’s in excellent working condition and has been well taken care of. The device has been lightly used, kept in a case, and shows only minimal signs of normal use.
The iPad works perfectly with no issues. Display is bright and responsive. No cracks or major scratches.
Along with the iPad, I will include the Apple keyboard case and the Apple pen. USB-C charging cable and original box not included.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Normal wear and tear on screen. Hardly noticeable.
Free Shipping
- Seller ships from Barboursville, VA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 29, 2025
- Date Updated: Jan. 11, 2026
- Date Expires: Feb. 5, 2026
- Date Closed: Jan. 11, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018 Specs
| Capacity | 9660 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 631 g 22.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...