Apple iPhone 13 Pro Max
- LZNX95487
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 13 Pro Max
Great condition I 86% BH
- 86% original battery health
- Compatible for AT&T and Cricket only
Battery Health
- 86% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Few minor sign of use on the screen that are rarely visible during use. Other that that the phone is in great condittion!
Free Shipping
- Seller ships from Laveen, AZ
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Seller Shipping Policy
We ship within 1 to 2 business day.
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Seller Return Policy
- We accept 30 days return with full refund for any issue experienced with the device.
- Order cancellation for buyer remorse will be subjected to 15% deduction.
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 28, 2025
- Date Updated: Feb. 14, 2026
- Date Expires: Feb. 24, 2026
- Date Closed: Feb. 14, 2026
Want to sell your Apple iPhone 13 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
iPhone 13 Pro Max Specs
| Capacity | 4352 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1284x2778 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 161 mm 6.3 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 240 g 8.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...