Apple iPhone 13 Mini
- LZNX50479
- Approved
- Low Price
- Expired
Apple iPhone 13 Mini
iPhone 13 Mini - 256GB - Unlocked - Great Condition - 73%
For sale is an iPhone 13 Mini in excellent physical and functional condition. This is the perfect device for anyone who wants a powerful, pocketable iPhone. Since Apple no longer makes the "Mini" line, these are becoming harder to find in this condition!
Storage: 256GB
Battery Health: 73%
Network: Factory Unlocked (Works with all carriers)
Condition: Always kept in a case. No cracks or deep scratches.
Includes: Phone only.
The device has been factory reset, Find My iPhone is OFF, and it is ready for immediate activation. Fast shipping!
Battery Health
- 73% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Some minor nicks along the edges.
Free Shipping
- Seller ships from Springfield, IL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 28, 2025
- Date Updated: Jan. 7, 2026
- Date Expires: Jan. 7, 2026
- Date Closed: Jan. 7, 2026
Want to sell your Apple iPhone 13 Mini?
Sell Similar on Swappa
iPhone 13 Mini Specs
| Capacity | 2406 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1080x2340 |
| Screen Size | 137 mm 5.4 inches |
| Pixels Per Inch | 477 ppi |
| Width | 64 mm 2.5 inches |
| Height | 132 mm 5.2 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 141 g 5.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...