Apple iPad Pro 12.9" 2nd Gen 2017
- LZNX42504
- Approved
- Canceled
Apple iPad Pro 12.9" 2nd Gen 2017
256GB - Ships fast
iPad works perfectly and is data reset ready to go. Charger not included, iPad only. 30 day warranty. Ships fast.
#15840
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Front of the screen is in good condition with only minor scratches/scuffs from normal use. Back of the iPad will show some small dents and an engraving. Please see all pics for actual iPad condition.
Free Shipping
- Seller ships from San Jacinto, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 28, 2025
- Date Updated: Jan. 31, 2026
- Date Expires: Feb. 27, 2026
- Date Closed: Jan. 31, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 2nd Gen 2017?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 12.9" 2nd Gen 2017 Specs
| Capacity | 10870 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 221 mm 8.7 inches |
| Height | 306 mm 12.0 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 692 g 24.4 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...