Apple iPhone 12
$163
- LZNX09181
- Approved
- Low Price
- Expired
Apple iPhone 12
Good
79%
Battery Health
64GB
Blue
Verizon
A2172
iPhone 12
iPhone 12 blue, 64GB with Verizon. Model # A2172. 2nd phone only used for work. Been in a case its entire life. No visible scratches and excellent condition. Comes with case
Battery Health
- 79% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Finger nail blemishes on the screen but no visible damage
Ships from
Charlotte, NC
Free Shipping
- Seller ships from Charlotte, NC
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 28, 2025
- Date Updated: March 25, 2026
- Date Expires: March 25, 2026
- Date Closed: March 25, 2026
Want to sell your Apple iPhone 12?
Sell Similar on Swappa
iPhone 12 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 2815 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 154 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Super Retina XDR display | |
Size and Weight
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 162 g 5.7 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...