Apple iPad Pro 12.9" 4th Gen 2020
- LZNX07769
- Approved
- Featured
- Low Price
- Canceled
Apple iPad Pro 12.9" 4th Gen 2020
1TB 12.9" iPad Pro with Apple Magic Keyboard
.... I NIT-PICK SO YOU DON'T HAVE TO ....
Good, clean condition iPad Pro!
100% functional and passed a 29-point inspection,
including TrueTone & FaceID working.
89% Battery health.
INCLUDES: 4th Generation 12.9" iPad Pro WiFi and used Apple Magic Keyboard.
Images are of the actual device you will receive.
IMPORTANT:
Ships insured, with tracking.
Ships only to address provided at checkout.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Minor scuffs and scratches at two corners on the frame/side.
Minimal wear/scuffs elsewhere.
Virtually no wear to the screen! It's in excellent shape.
Comes with clean, working, Apple Magic Keyboard that does show wear, use and finish abrasions.
Free Shipping
- Seller ships from Knoxville, TN
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 28, 2025
- Date Updated: Jan. 14, 2026
- Date Expires: Feb. 5, 2026
- Date Closed: Jan. 14, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 4th Gen 2020?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 12.9" 4th Gen 2020 Specs
| Capacity | 9660 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 641 g 22.6 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...