Apple iPad 6th Gen
- LZNX00788
- Approved
- Low Price
- Expired
Apple iPad 6th Gen
iPad (6th Gen) - [Storage]GB - [Color] - Great Condition - No Cracks
Selling an iPad 6th Generation in Great physical and working condition. The screen is clear with no cracks or major scratches, and the body has been well-maintained.
This model supports the Apple Pencil (1st Gen), making it perfect for digital art, note-taking, or schoolwork.
Storage: 128GB
Display: 9.7-inch Retina Display
Performance: TouchID works perfectly; supports latest compatible iPadOS.
Battery: Holds a strong charge.
Condition: No cracks or dents. Clean iCloud status. It has been factory reset and is ready for its new owner.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Some stickers along the back, but otherwise nothing visible.
Free Shipping
- Seller ships from Springfield, IL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 28, 2025
- Date Updated: Jan. 8, 2026
- Date Expires: Jan. 7, 2026
- Date Closed: Jan. 8, 2026
Want to sell your Apple iPad 6th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 6th Gen Specs
| Capacity | 8680 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1536x2048 |
| Screen Size | 246 mm 9.7 inches |
| Pixels Per Inch | 264 ppi |
| Width | 170 mm 6.7 inches |
| Height | 240 mm 9.5 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 469 g 16.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...