Apple iPhone 17 Pro
- LZNW92544
- Approved
- Featured
- Sold
Apple iPhone 17 Pro
Unlocked | Deep Blue | 256 GB | Mint | 30 Days Warranty | Ships Fast
This item is in Mint condition. The device has no marks or scratches. See pictures. The device has been fully tested and passed our 30-point quality control inspection. The device will be shipped out within 1 business day. Devices are generally delivered within 3-7 business days after shipping. We are not responsible for shipping delays.
Includes:
Device only.
We offer a 30-days money-back guarantee on all our devices.
IMPORTANT: WE WILL ONLY SHIP TO THE ADDRESS PROVIDED DURING CHECKOUT. ORDER CANCELLATIONS ARE SUBJECT TO A 3% FEE FOR DOMESTIC PAYMENTS AND 5% FOR INTERNATIONAL PAYMENTS. RETURNS FOR A REFUND ARE SUBJECT TO A 15% RESTOCKING FEE. PLEASE REVIEW OUR RETURN POLICY FOR DETAILS.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Land O Lakes, FL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
International Shipping
- Seller ships internationally with QuickBoxUSA
- Seller ships internationally with Stackry
- Select sellers offer international shipping with our partners
- Swappa guidance for using freight forwarders
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 27, 2025
- Date Updated: Jan. 15, 2026
- Date Expires: Feb. 1, 2026
- Date Closed: Jan. 15, 2026
Want to sell your Apple iPhone 17 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 17 Pro Specs
| Longevity | 33 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 33 hours | |
| Fast-charge: up to 50% in 20 minutes with 40W adapter or higher (USB-C cable) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2622x1206 |
| Screen Size | 159 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.3-inch Super Retina XDR OLED; 2622x1206; 460 ppi; ProMotion up to 120Hz | |
| Size | 150.0 x 71.9 x 8.75 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 9 mm 0.3 inches |
| Weight | 206 g 7.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...