Apple iPhone 17 Pro Max
- LZNW86276
- Approved
- Canceled
Apple iPhone 17 Pro Max
Mint Condition iPhone 17 Pro Max + Accessories
Up for sale is my Apple iPhone 17 Pro Max in the stunning Cosmic Orange finish. The phone is in mint condition, barely used, and recently purchased. It has been meticulously cared for with no scratches, dents, or cosmetic flaws. Fully functional and unlocked for use on any compatible carrier.
What’s included:
• Original Apple box
• Original Apple charging cable
• Belkin tempered glass screen protector already applied
• Genuine Apple Clear MagSafe Case
• Spigen Clear & Orange MagSafe Case
• Orange MagSafe case with built-in kickstand
The screen protector has been applied since day one, keeping the display pristine. All cases are in excellent condition and offer great protection and versatility
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 98% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from West Bloomfield, MI
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 26, 2025
- Date Updated: Dec. 28, 2025
- Date Expires: Jan. 5, 2026
- Date Closed: Dec. 28, 2025
Want to sell your Apple iPhone 17 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
iPhone 17 Pro Max Specs
| Longevity | 39 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 39 hours; streamed video playback up to 35 hours | |
| Fast-charge capable: up to 50% in 20 minutes with 40W adapter or higher (USB-C) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2868x1320 |
| Screen Size | 175 mm 6.9 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Super Retina XDR display; 6.9-inch (diagonal) all-screen OLED; ProMotion up to 120Hz | |
| Size | 163.4 x 78.0 x 8.75 mm |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 9 mm 0.3 inches |
| Weight | 233 g 8.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...