Apple iPhone 14
$214
- LZNW84090
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 14
Good
90%
Battery Health
128GB
Midnight
T-Mobile
A2649
iPhone 14 Pro selling because I upgraded to the 17 Pro.
I had no intentions of upgrading, but I could not turn down the deal.
T-Mobile
- Carrier compatible with T-Mobile
-
Compatible carriers:
- • T-Mobile
Battery Health
- 90% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Phone has a few scratches on the front and back glass. Phone will come with a case and lightning cable. The original box and charging adapter is not included.
Ships from
Mount Pleasant, MI
4.5 of 5.0 stars,
12 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Mount Pleasant, MI
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 27, 2025
- Date Updated: Jan. 18, 2026
- Date Expires: Jan. 17, 2026
- Date Closed: Jan. 18, 2026
Want to sell your Apple iPhone 14?
Sell Similar on Swappa
iPhone 14 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3279 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 154 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
Size and Weight
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 172 g 6.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...