Apple iPad Air 4th Gen
- LZNW47142
- Approved
- Low Price
- Expired
Apple iPad Air 4th Gen
Apple iPad Air 4th Gen (2021) – 64GB – Wi-Fi – Space Gray
Apple iPad Air 4th generation, purchased in 2021.
• 64GB storage
• Wi-Fi only
• Space Gray
• Minor cosmetic scratches from normal use
• Screen in great condition
• Fully functional
• Factory reset, iCloud removed
• No original box or charger included
Ready for immediate activation. Original receipt available.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
iPad is in good condition with light cosmetic wear on the back and edges from normal use. Screen is in great condition with no cracks or major scratches. Fully functional, factory reset, and iCloud removed. No original box or charger included.
Free Shipping
- Seller ships from Woodland Hills, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 26, 2025
- Date Updated: Jan. 6, 2026
- Date Expires: Jan. 5, 2026
- Date Closed: Jan. 6, 2026
Want to sell your Apple iPad Air 4th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad Air 4th Gen Specs
| Capacity | 7526 mAh |
| Longevity | 9 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1640x2360 |
| Screen Size | 276 mm 10.9 inches |
| Pixels Per Inch | 264 ppi |
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 460 g 16.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...