Apple iPhone 17
- LZNV33808
- Approved
- Sold
Apple iPhone 17
Barely used iPhone 17. Like new!
Up for sale is a practically brand-new iPhone 17 in the sleek Black finish. This is the 256GB model and is factory unlocked, so it’s ready to work with any carrier.
I purchased this phone right at launch in September, but I ended up upgrading to the iPhone 17 Pro shortly after. Because I missed the 14-day return window, I’m looking to find this beautiful device a new home.
Highlights:
Minimal Use: The phone has barely been used and has been kept in a protective environment.
Flawless Condition: No scratches, dents, or scuffs on the screen or body.
Battery Health: 100% capacity (as expected for a device this new).
Latest Tech: Features the new 6.3-inch 120Hz ProMotion display and the powerful A19 chip.
The phone will be factory reset and removed from my iCloud/Find My before shipping. It comes with the original box and the USB-C charging cable.
Battery cycle count is only 68! Very low.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Knightdale, NC
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 26, 2025
- Date Updated: Dec. 26, 2025
- Date Expires: Jan. 5, 2026
- Date Closed: Dec. 26, 2025
Want to sell your Apple iPhone 17?
Sell Similar on Swappa
iPhone 17 Specs
| Longevity | 30 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 30 hours; streamed video playback up to 27 hours | |
| Fast charge: up to 50% in 20 minutes with 40W USB-C adapter or higher (sold separately) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2622x1206 |
| Screen Size | 160 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.3-inch Super Retina XDR OLED display with ProMotion up to 120Hz; 2622x1206 at 460 ppi | |
| Size | 149.6 x 71.5 x 7.95 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 177 g 6.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...