Apple iPad 8th Gen
$155
- LZNV26088
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad 8th Gen
Good
--%
Battery Health
32GB
Gold
Wi-Fi
A2270
iPad 8th Generation with Apple Pencil & Original Box
This iPad 8th generation is near mint condition. The screen is flawless and has had a screen protector since day 1. It also comes with an Apple Pencil, original box, and charging cable.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Device is near mint condition. Has a screen protector applied and has been in a case the entire time in use.
Ships from
Palmyra, PA
5.0 of 5.0 stars,
15 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Palmyra, PA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 26, 2025
- Date Updated: Dec. 29, 2025
- Date Expires: Jan. 5, 2026
- Date Closed: Dec. 29, 2025
Want to sell your Apple iPad 8th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 8th Gen Specs
Battery and Charging
| Capacity | 8686 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
Screen and Display
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 490 g 17.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...