Apple iPhone 14 Pro Max
- LZNU69478
- Canceled
Apple iPhone 14 Pro Max
Apple iPhone 14 Pro Max 256gb Space Black Unlocked Smartphone
•Pre-owned iPhone 14 Pro Max. Originally AT&T but was recently unlocked. iPhone functions like normal. iPhone is in decent shape cosmetically. Few scratches on the front of the screen. Back of iPhone looks pristine. Main issues would be the edges surrounding the screen and back. The edges have quite a few nicks and quite a few scratches.
Battery Health
- 88% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Couple light scratches on screen. The back glass is pristine. The edges have scratches and a few chips
Free Shipping
- Seller ships from Clinton Township, MI
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 25, 2025
- Date Updated: Dec. 25, 2025
- Date Expires: Jan. 4, 2026
- Date Closed: Dec. 25, 2025
Want to sell your Apple iPhone 14 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
iPhone 14 Pro Max Specs
| Capacity | 4323 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1290x2796 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 161 mm 6.3 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 240 g 8.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...