Apple iPhone 16 Pro Max
- LZNU37454
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 16 Pro Max
🔥 iPhone 16 Pro Max - 512GB - Verizon 🔥
Selling my iPhone 16 Pro Max that’s been used for about 10 months on the Verizon network. The phone has been kept in a case with a screen protector since day one. The phone has never been repaired or serviced by Apple or any other company.
Great phone overall and still holds a strong battery. Price is slightly negotiable. Message me if you have any questions or would like more photos.
Battery Health
- 93% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Small scratch on the bottom and case wear on the sides (cosmetic only, does not affect performance) but no other cosmetic issues
No scratches or scuffs on the screen or camera lenses.
Free Shipping
- Seller ships from Farmingville, NY
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 24, 2025
- Date Updated: Jan. 10, 2026
- Date Expires: Jan. 30, 2026
- Date Closed: Jan. 10, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Pro Max Specs
| Capacity | 4685 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1320x2868 |
| Screen Size | 174 mm 6.9 inches |
| Pixels Per Inch | 458 ppi |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 227 g 8.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...