Apple iPhone 11
- LZNQ35718
- Approved
- Low Price
- Expired
Apple iPhone 11
iPhone 11 256GB – White – Unlocked – Battery Health 73%
Unlocked iPhone 11 (256GB, White). Fully functional and factory unlocked for use with any carrier.
Phone is in good overall condition with normal cosmetic wear from regular use (light scratches on screen and minor edge wear, no cracks).
Battery health is 73% and iOS displays an “Important Battery Message.” Device works normally but may benefit from a battery replacement depending on user preference.
Clean IMEI, no iCloud lock, ready for activation.
Battery Health
- 73% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Light surface scratches on screen from normal use. Minor wear on edges. No cracks or damage.
Free Shipping
- Seller ships from Fort Myers, FL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 20, 2025
- Date Updated: Dec. 31, 2025
- Date Expires: Dec. 30, 2025
- Date Closed: Dec. 31, 2025
Want to sell your Apple iPhone 11?
Sell Similar on Swappa
iPhone 11 Specs
| Capacity | 3110 mAh |
| Longevity | 18 hours |
| USB | Lightning |
| Up to 50% charge in 30 minutes | |
| Qi | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 828x1792 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 324 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Liquid Retina HD display | 326 ppi | |
| Size | 2.98in x 5.94in x 0.33in |
| Width | 76 mm 3.0 inches |
| Height | 151 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 194 g 6.8 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...