Apple iPad Mini 6th Gen
- LZNQ25910
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPad Mini 6th Gen
w/97% battery health, NEW $20 Heyday case, NEW matte tempered glass screen protector!
Best small tablet on the market! Incredible speed, iconic design!
This is nice condition. Some signs of use, but nothing you will notice or care about and nothing that affects function. Works LIKE NEW. Battery only has 138 cycles and it is at 97%. Comes with NEW charger, used USB-C cord, and NEW $20 Heyday case!
This is factory reset and on iOS 26.1. Ready for a new home!
Buy with confidence, check my feedback. I ship FAST and SAFE and FREE!
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Some minor wear and tear to screen and frame. Nothing major. Looks great, works LIKE NEW!
Free Shipping
- Seller ships from Erie, PA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 21, 2025
- Date Updated: Dec. 25, 2025
- Date Expires: Dec. 31, 2025
- Date Closed: Dec. 25, 2025
Want to sell your Apple iPad Mini 6th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad Mini 6th Gen Specs
| Capacity | 5034 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1488x2266 |
| Screen Size | 210 mm 8.3 inches |
| Pixels Per Inch | 327 ppi |
| Width | 135 mm 5.3 inches |
| Height | 195 mm 7.7 inches |
| Depth | 6 mm 0.3 inches |
| Weight | 293 g 10.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...