Apple iPhone 14 Pro
- LZNP88857
- Approved
- Low Price
- Expired
Apple iPhone 14 Pro
Battery Health
- 86% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Great condition iPhone 14 Pro for sale. Purple in color. 128 GB storage. Powers on. Fully functional. All touch and camera functions work with no issues. No lens or screen cracks. Small vertical scratch at bottom RH area of screen. Scratch is cosmetic and does not affect function. (see photo #8). Asking $390. SERIOUS INQUIRIES ONLY PLEASE!! WILL ONLY CONSIDER REASONABLE OFFERS!!!! THANKS FOR LOOKING!!!!
Free Shipping
- Seller ships from Charlotte, NC
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 20, 2025
- Date Updated: Jan. 11, 2026
- Date Expires: Jan. 10, 2026
- Date Closed: Jan. 11, 2026
Want to sell your Apple iPhone 14 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 14 Pro Specs
| Capacity | 3200 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1179x2556 |
| Screen Size | 156 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 461 ppi |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 148 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 206 g 7.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...