Apple iPad Mini 6th Gen
$412
- LZNN16620
- Approved
- Canceled
Apple iPad Mini 6th Gen
Good
--%
Battery Health
256GB
Gray
Wi-Fi
A2567
iPad Mini Space Gray 256GB w/ Apple Magnetic Black Case and Apple Pencil
This was used sparingly for work and note taking. An Antiglare screen protector has lived on this since day one. I am including the apple pencil and original apple case.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
has some light wear on the side exposed where the apple pencil rested
Ships from
Chapel Hill, NC
5.0 of 5.0 stars,
21 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Chapel Hill, NC
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 18, 2025
- Date Updated: Jan. 17, 2026
- Date Expires: Feb. 2, 2026
- Date Closed: Jan. 17, 2026
Want to sell your Apple iPad Mini 6th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad Mini 6th Gen Specs
Battery and Charging
| Capacity | 5034 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 1488x2266 |
| Screen Size | 210 mm 8.3 inches |
| Pixels Per Inch | 327 ppi |
Size and Weight
| Width | 135 mm 5.3 inches |
| Height | 195 mm 7.7 inches |
| Depth | 6 mm 0.3 inches |
| Weight | 293 g 10.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...