Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
- LZNM23850
- Approved
- Expired
Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
iPad Pro 11″ (3rd Gen M1, 128GB) Mint Condition
Selling my Apple iPad Pro 11-inch (3rd Generation, 128GB, Wi-Fi) with the M1 chip, in like-new condition. Used lightly for college note-taking — no scratches, no dents, and everything works perfectly.
Has had a protective case and screen protector the whole time I’ve had it, have origins box for it also.
Perfect for a student, working professional, digital artist, or even a child needing a super-fast, durable tablet.
Everything is in excellent shape and ready to use. I will do a hard reset before selling but wanting to take pics to show it working ☺️
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Bristol, TN
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 17, 2025
- Date Updated: Jan. 8, 2026
- Date Expires: Jan. 8, 2026
- Date Closed: Jan. 8, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 3rd Gen 2021 Specs
| Capacity | 7540 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 279 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 466 g 16.4 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...