Apple iPhone 16 Pro
$670
- LZNK92399
- Approved
- Low Price
- Expired
Apple iPhone 16 Pro
Mint
93%
Battery Health
128GB
White
AT&T
A3083
iPhone 16 Pro – White – 128GB – Unlocked – Like New
Model: iPhone 16 Pro (Free 2day shipping!!)
Color: White
Storage: 128GB
Carrier: Unlocked (works with all carriers)
Condition: Like new / no scratches or damage
Screen: Perfect, no cracks or marks
Body: Flawless
Includes: Original box
Battery Health
- 93% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Santa Ana, CA
5.0 of 5.0 stars,
1 rating
Verified
Seller identification has been verified
Free Shipping
- Seller ships from Santa Ana, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 15, 2025
- Date Updated: Feb. 3, 2026
- Date Expires: Feb. 3, 2026
- Date Closed: Feb. 3, 2026
Want to sell your Apple iPhone 16 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Pro Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3582 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1206x2622 |
| Screen Size | 159 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 458 ppi |
Size and Weight
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 199 g 7.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...