Apple iPhone 13 Pro
$295
- LZNK76864
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 13 Pro
Mint
86%
Battery Health
128GB
Sierra Blue
T-Mobile
A2483
MINT iPhone 13 Pro 🔋 86% + New Speck Case
Condition 9.5/10 and works like new, includes original box and a new Speck Grip case. Selling cause I got a new iPhone. I've been using this iPhone on T-Mobile. It should be "unlocked" by week's end. I'll try to ship same day. Cheers
T-Mobile
- Carrier compatible with T-Mobile
-
Compatible carriers:
- • T-Mobile
Battery Health
- 86% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Charlotte, NC
3.0 of 5.0 stars,
2 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Charlotte, NC
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 15, 2025
- Date Updated: Dec. 20, 2025
- Date Expires: Dec. 25, 2025
- Date Closed: Dec. 20, 2025
Want to sell your Apple iPhone 13 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 13 Pro Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3095 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
Size and Weight
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 203 g 7.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...