Apple iPhone SE 2nd Gen 2020
$103
- LZNJ33711
- Approved
- Low Price
- Expired
Apple iPhone SE 2nd Gen 2020
Mint
100%
Battery Health
64GB
Red
Cricket
A2275
Pristine 100% battery iPhone SE 2nd gen (2020)
Opened only to add to my account, test and charge and update software
Still has original clear plastic protectors on it
Battery health is excellent 100%
Network locked to Cricket Wireless but fully paid off
Original box and standard accessories
Free shipping and insurance
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Houston, TX
5.0 of 5.0 stars,
6 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Houston, TX
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 14, 2025
- Date Updated: Feb. 3, 2026
- Date Expires: Feb. 3, 2026
- Date Closed: Feb. 3, 2026
Want to sell your Apple iPhone SE 2nd Gen 2020?
Sell Similar on Swappa
iPhone SE 2nd Gen 2020 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 1821 mAh |
| Longevity | 14 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
Screen and Display
| Resolution | 750x1334 |
| Screen Size | 120 mm 4.7 inches |
| Pixels Per Inch | 326 ppi |
Size and Weight
| Width | 67 mm 2.7 inches |
| Height | 138 mm 5.5 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 148 g 5.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...