Apple iPad 6th Gen
- LZNG42490
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad 6th Gen
Excellent Condition!! iPad 6th Gen 32GB Wi-Fi Battery 90%
Excellent condition!!
Fully functional.
Battery health 90%. Battery cycle count 178.
iPad only. Charger and cable not included.
No original box.
Factory reset is done, ready to activate for new owner.
Thank you for visiting my listing. If you have any questions, please contact me.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
The glass screen protector has a few light scratches, but the actual display is in perfect condition. It’s been kept in a case with a screen protector since day one, so the body also has no noticeable wear.
Battery health 90%. Battery cycle count 178.
Free Shipping
- Seller ships from Fountain Valley, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 10, 2025
- Date Updated: Dec. 17, 2025
- Date Expires: Dec. 20, 2025
- Date Closed: Dec. 17, 2025
Want to sell your Apple iPad 6th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 6th Gen Specs
| Capacity | 8680 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1536x2048 |
| Screen Size | 246 mm 9.7 inches |
| Pixels Per Inch | 264 ppi |
| Width | 170 mm 6.7 inches |
| Height | 240 mm 9.5 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 469 g 16.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...