Apple iPhone 17 Pro Max
- LZNG15657
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 17 Pro Max
iPhone 17 Pro Max – Excellent Condition, Original Box & Accessories Included
Selling my iPhone 17 Pro Max, kept in excellent condition since day one. Adult owned, always in a case with a screen protector. Device is fully functional with no cracks, chips, or performance issues.
What’s Included:
iPhone 17 Pro Max (factory unlocked)
Original box
OEM USB-C cable
Never-used Apple accessories
Protective case
Condition Details:
Battery health: 100% / excellent
No scratches on screen; minimal to no wear on frame
Face ID, cameras, speakers, and all buttons fully working
iCloud signed out + factory reset before shipment
Why I’m selling: Upgraded to a new device.
Fast shipping, well-packaged, and Swappa-ready. Feel free to ask any questions!
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Winter Garden, FL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 10, 2025
- Date Updated: Dec. 13, 2025
- Date Expires: Dec. 23, 2025
- Date Closed: Dec. 13, 2025
Want to sell your Apple iPhone 17 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
iPhone 17 Pro Max Specs
| Longevity | 39 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 39 hours; streamed video playback up to 35 hours | |
| Fast-charge capable: up to 50% in 20 minutes with 40W adapter or higher (USB-C) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2868x1320 |
| Screen Size | 175 mm 6.9 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Super Retina XDR display; 6.9-inch (diagonal) all-screen OLED; ProMotion up to 120Hz | |
| Size | 163.4 x 78.0 x 8.75 mm |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 9 mm 0.3 inches |
| Weight | 233 g 8.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...