Apple iPhone 15 Pro
$530
- LZNE54797
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 15 Pro
Mint
89%
Battery Health
512GB
White
AT&T
A2848
Clean white iPhone 15 Pro for sale
My wife recently upgraded to the iPhone 17 Pro, hence why I’m selling her iPhone 15 Pro in mint condition. Cell phone has always had a screen protector in case.
Battery Health
- 89% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Bloomingdale, IL
5.0 of 5.0 stars,
5 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Bloomingdale, IL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 9, 2025
- Date Updated: Dec. 10, 2025
- Date Expires: Dec. 19, 2025
- Date Closed: Dec. 10, 2025
Want to sell your Apple iPhone 15 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 15 Pro Specs
Battery and Charging
| Capacity | 3274 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1179x2556 |
| Screen Size | 156 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 461 ppi |
Size and Weight
| Width | 71 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 187 g 6.6 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...