Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020
- LZNE07948
- Approved
- Expired
Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020
iPad Pro 11’ (2nd Gen, 128GB, Celluar) with Apple Pencil and Smart Keyboard Folio
Selling my iPad bundle in great condition. The device has no cracks or major scratches and works perfectly.
Included in the bundle:
iPad Pro 11” (2nd Gen, 128GB, Cellular)
Smart Keyboard Folio – Original price $179 (Korean/English dual-language layout)
Apple Pencil (2nd Generation, A2051) – Original price $129
Everything functions normally, and the iPad has been well cared for.
The device is unlocked and works with any carrier.
Price: $410 OBO (or best offer)
Feel free to message me with questions!
Unlocked Non-US
- Carrier compatible with Unlocked Non-US
-
Compatible carriers:
- • Unlocked Non-US
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
2~3 minor usage wear and tear
Free Shipping
- Seller ships from Roxbury Crossing, MA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 9, 2025
- Date Updated: Dec. 20, 2025
- Date Expires: Dec. 19, 2025
- Date Closed: Dec. 20, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 2nd Gen 2020 Specs
| Capacity | 7540 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 279 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 471 g 16.6 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...