Apple iPhone 15 Plus
- LZNE02702
- Approved
- Featured
- Sold
Apple iPhone 15 Plus
NEW, SEALED, one year APPLE WARRANTY! Comes with NEW $60 Apple case+
Big, iconic, fast, great battery and camera! Can't ask for more! This is for VERIZON! Typically their phones unlock after 60 days on the network, but I have no way of knowing for sure, so buy this for VERIZON ONLY!
Includes a NEW $59 Apple Silicone case and a NEW $10 tempered glass screen protector!
One year Apple warranty will begin when activated.
I ship FAST and SAFE! Buy with confidence, check my feedback!
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
New condition
- Unopened retail packaging (factory sealed)
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Erie, PA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 9, 2025
- Date Updated: Dec. 23, 2025
- Date Expires: Jan. 17, 2026
- Date Closed: Dec. 23, 2025
Want to sell your Apple iPhone 15 Plus?
Sell Similar on Swappa
iPhone 15 Plus Specs
| Capacity | 4383 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1290x2796 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 161 mm 6.3 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 201 g 7.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...