Apple iPhone 17
- LZND67638
- Approved
- Sold
Apple iPhone 17
Like new! Unlocked Sage Green!
Like new unlocked iPhone 17 in Sage Green color! 256 gigs of storage! Bought to use as a secondary device but it has just been sitting since I bought it. Phone has always been in a case since day 1 and had a screen protector installed along with a camera protector. Those will be removed before shipping the device out.
Battery health is 100% with 35 charge cycles. Comes with original Apple box and charger. Will not ship to a freight forwarder and will not ship outside the continental United States.
Price is firm. Will not respond to low ball offers. Will include a speck candyshell case.
Phone ships with signature required upon delivery. If phone is purchased after Wednesday December 11th, the phone will not ship out until Monday December 15th as I will be on vacation and unable to ship phone until I get back.
Will ship USPS or UPS. Whichever is cheaper for the zip code phone is being sent to. Phone will be insured. Will only ship to PayPal verifed address.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Vernon, TX
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 7, 2025
- Date Updated: Dec. 9, 2025
- Date Expires: Dec. 17, 2025
- Date Closed: Dec. 9, 2025
Want to sell your Apple iPhone 17?
Sell Similar on Swappa
iPhone 17 Specs
| Longevity | 30 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 30 hours; streamed video playback up to 27 hours | |
| Fast charge: up to 50% in 20 minutes with 40W USB-C adapter or higher (sold separately) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2622x1206 |
| Screen Size | 160 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.3-inch Super Retina XDR OLED display with ProMotion up to 120Hz; 2622x1206 at 460 ppi | |
| Size | 149.6 x 71.5 x 7.95 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 177 g 6.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...