Apple iPhone 13 Pro Max
- LZNC82262
- Approved
- Low Price
- Canceled
Apple iPhone 13 Pro Max
Apple iPhone 13 Pro Max 256GB w/ Original Box and accessories.
This Apple iPhone 13 Pro Max includes the original box, wired lighting ear buds, a lighting charging cable, a wall plug, and the lighting to auxiliary cable adapter. In very good condition, cleaned and disinfected frequently, with one minor scratch on the back.
Battery Health
- 81% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Overall in very good condition. One noticeable scratch on the back of the device which would be concealed by a case.
Free Shipping
- Seller ships from Oak Park, IL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 7, 2025
- Date Updated: Dec. 20, 2025
- Date Expires: Jan. 15, 2026
- Date Closed: Dec. 20, 2025
Want to sell your Apple iPhone 13 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
iPhone 13 Pro Max Specs
| Capacity | 4352 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1284x2778 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 161 mm 6.3 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 240 g 8.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...