Apple iPad Mini 6th Gen
- LZNC75348
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad Mini 6th Gen
iPad Mini 6 (Starlight, 64GB, Unlocked) – In Great Condition
For sale is an iPad Mini 6th generation. This the model that includes cellular service and is unlocked.
Color: Starlight
Storage: 64GB
It’s in excellent shape with just a couple of minor signs of use (I will try to capture any marks in the photos). I take really good care of my devices, so it’s been well looked after. I’m only letting it go because I was gifted the new 7th generation model early for Christmas.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
There’s a very small scratch/dent on the bottom right-hand corner, as well as two faint marks on the left-hand side of the body.
Free Shipping
- Seller ships from San Francisco, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 6, 2025
- Date Updated: Dec. 7, 2025
- Date Expires: Dec. 16, 2025
- Date Closed: Dec. 7, 2025
Want to sell your Apple iPad Mini 6th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad Mini 6th Gen Specs
| Capacity | 5034 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1488x2266 |
| Screen Size | 210 mm 8.3 inches |
| Pixels Per Inch | 327 ppi |
| Width | 135 mm 5.3 inches |
| Height | 195 mm 7.7 inches |
| Depth | 6 mm 0.3 inches |
| Weight | 293 g 10.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...