Apple iPhone 14
- LZNC44726
- Approved
- Low Price
- Expired
Apple iPhone 14
Zero cracks. 3 cords. Case and mailed to you
Gift or a quick fix with ZERO CRACKS and in full honesty, there is one small scratch only visible when I hold the phone at an angle. We are full honesty and want to help someone get a great phone in original box, with two charging cords for less than $300. Let me know and we can send it out asap.
Light purple in color. Always kept in an Otter case. I can send the (worn) blue case as well which can be helpful till you get yours. Two camera lenses in rear, great condition. 1 original cord, 1 9ft cord and a third short cord for you, Otterbox case and original box.
Battery Health
- 83% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Zero cracks. There is a scratch on the screen only visible when held at an angle.
Free Shipping
- Seller ships from Fairfax, VA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 7, 2025
- Date Updated: Dec. 17, 2025
- Date Expires: Dec. 17, 2025
- Date Closed: Dec. 17, 2025
Want to sell your Apple iPhone 14?
Sell Similar on Swappa
iPhone 14 Specs
| Capacity | 3279 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 154 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 172 g 6.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...