Apple iPhone 13
- LZNC08425
- Approved
- Featured
- Canceled
Apple iPhone 13
30 Day Warranty | FREE Shipping | 5-star Rating
✅ Multi-Point Inspection for Guaranteed Full Functionality ✅
* Certified Pre-Owned - Tested for Reliability:
* Network connectivity
* Full camera functionality
* Touchscreen and display responsiveness
* Battery health and performance
* Charging capability
* Button response
🚚 Fast Shipping: USPS Express within 2-3 business days
(We do not ship to freight forwarding companies)
🔄 Return Policy: 30-day return window for devices that arrive non-functional
Straight Talk
- Carrier compatible with Straight Talk
-
Compatible carriers:
- • Straight Talk
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Columbus, OH
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 6, 2025
- Date Updated: Dec. 19, 2025
- Date Expires: Dec. 27, 2025
- Date Closed: Dec. 19, 2025
Want to sell your Apple iPhone 13?
Sell Similar on Swappa
iPhone 13 Specs
| Capacity | 3227 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 154 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| 6.1" Super Retina XDR display | 460 ppi | |
| Size | 2.81in x 5.78in x 0.30in |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 174 g 6.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...