Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
- LZNC03888
- Approved
- Canceled
Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 256GB + Apple Pencil Pro
Apple iPad Pro 11" 3rd Gen WIFI 256GB+ Apple Pencil Pro
This iPad is in excellent condition. Everything works as it should and it holds a good charge (no way to check battery health). There are no cracks or chips on the screen or anywhere else on the iPad. There are normal wear marks on the back from being put into the case.
An Apple Pencil Pro will be included. The tip is in good shape and the pencil charges and works as normal.
Also included will be a case (pictured) that has minor scuffs on the back from use but no cracks.
Can include original box if desired. Will include an apple USB-C charging cable.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Wear marks on the back due to iPad being put into and taken out of case. Very minor scratches on the screen, so minor they're not seen with a fingerprint smudge over them.
Free Shipping
- Seller ships from Wentzville, MO
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 7, 2025
- Date Updated: Jan. 6, 2026
- Date Expires: Jan. 13, 2026
- Date Closed: Jan. 6, 2026
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 3rd Gen 2021 Specs
| Capacity | 7540 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 279 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 466 g 16.4 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...