Apple iPhone 8
- LZMZ97216
- Approved
- Low Price
- Expired
Apple iPhone 8
90% Battery Health! Carrier Unlocked! Trusted Seller!
The phone in the pictures is the one you will receive. This is NOT a refurbished unit - its all original Apple parts. The display has some surface scratching and some scuffing around the earpiece and bottom from being in a case. The back and frame are in great condition, the back glass has some scratching as well. Battery health is 90%. This unit is carrier unlocked so it will work on any wireless carrier network. Currently running iOS 16.7.11. This is the phone only, no accessories and no charger.
Battery Health
- 90% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Scratching on the display.
Free Shipping
- Seller ships from Spring, TX
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 4, 2025
- Date Updated: Jan. 23, 2026
- Date Expires: Jan. 22, 2026
- Date Closed: Jan. 23, 2026
Want to sell your Apple iPhone 8?
Sell Similar on Swappa
iPhone 8 Specs
| Capacity | 1821 mAh |
| Longevity | 12 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
| Resolution | 750x1334 |
| Screen Size | 120 mm 4.7 inches |
| Pixels Per Inch | 326 ppi |
| Retina HD, True Tone, Wide color display (P3) | LCD Multi-Touch with IPS technology | 326 ppi | |
| Size | 2.65in x 5.45in x 0.29in |
| Width | 67 mm 2.7 inches |
| Height | 138 mm 5.5 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 148 g 5.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...