Samsung Galaxy S21 Plus 5G
- LZMZ53471
- Approved
- Low Price
- Canceled
Samsung Galaxy S21 Plus 5G
Samsung S21 Plus, 256 GB. Excellent battery health.
S21+ with 256 GB of storage. The phone has been in a Spigen Liquid Air case with a screen protector the whole time and the screen shows no visible scratches. There are a very few very small, pinhole size scratches on the edges where pocket dust got between the phone and the case. This phone is carrier unlocked and was last used on Visible.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
A few pinhole size abrasions on the edges where dust got between the case and the phone.
Free Shipping
- Seller ships from Punta Gorda, FL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 4, 2025
- Date Updated: Dec. 14, 2025
- Date Expires: Dec. 14, 2025
- Date Closed: Dec. 14, 2025
Want to sell your Samsung Galaxy S21 Plus 5G?
Sell Similar on Swappa
Galaxy S21 Plus 5G Specs
| Capacity | 4800 mAh |
| Longevity | 15 hours |
| USB | USB-C |
| Qi, PMA | |
| Resolution | 1080x2400 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 393 ppi |
| Width | 77 mm 3.0 inches |
| Height | 162 mm 6.4 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 200 g 7.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...