Apple iPhone 17
- LZMY14856
- Approved
- Sold
Apple iPhone 17
🔥 iPhone 17 • 256GB • Black • Unlocked • MINT 🔥
🔋 Battery: 100% (only 6 cycles)
📆 Warranty: Apple warranty to September 2026
✨ Condition: Mint — no scratches, dents, or issues. Looks and performs like new.
🎁 Extras Included:
• Installed tempered-glass screen protector
• Two additional unused screen protectors (in box)
• Clear case (in box) + black matte case
• Original box and original cable (never used)
🚚 Shipping: Fast shipping w/ tracking.
🚫 No freight forwarders or redirected addresses. I will verify with Swappa staff to ensure no addresses like this will be used when sale is final.
⭐ Trusted Seller:
10+ years on Swappa, 100% positive reviews, known for fast shipping and accurate listings.
Buy with confidence — this is a clean, protected, like-new device.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from San Jose, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 3, 2025
- Date Updated: Dec. 5, 2025
- Date Expires: Dec. 13, 2025
- Date Closed: Dec. 5, 2025
Want to sell your Apple iPhone 17?
Sell Similar on Swappa
iPhone 17 Specs
| Longevity | 30 hours |
| USB | USB-C |
| Built-in rechargeable lithium-ion battery; video playback up to 30 hours; streamed video playback up to 27 hours | |
| Fast charge: up to 50% in 20 minutes with 40W USB-C adapter or higher (sold separately) | |
| MagSafe wireless charging up to 25W; Qi2 wireless charging up to 25W | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2622x1206 |
| Screen Size | 160 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.3-inch Super Retina XDR OLED display with ProMotion up to 120Hz; 2622x1206 at 460 ppi | |
| Size | 149.6 x 71.5 x 7.95 mm |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 177 g 6.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...